Profilaktyka

„Europejski Dzień bez Samochodu” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie

„Europejski Dzień bez Samochodu” obchodzony jest 22 września, a w Polsce od 2004 roku. Jego ideą jest przekonanie użytkowników samochodów do korzystania z komunikacji miejskiej oraz promowanie ekologicznych środków transportu takich jak rower. Dzień Bez Samochodu ma na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie wspólnie z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowali już od minionej soboty tj. 17 września 2016 roku w ramach kampanii „Ekologicznie na dwóch kółkach” rozmawiają z mieszkańcami miasta o zaletach podróży na ekologicznych jednośladach oraz przekazują materiały informujące o obowiązkowym wyposażeniu rowerów oraz zasadach poruszania się po drogach rowerem.

„Europejski Dzień bez Samochodu” stał się doskonałą okazją do spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie. Była to lekcja o bezpieczeństwie, ale również lekcja podczas której promowany był zdrowy styl życia i dbałości o środowisko.

Była to niezwykła lekcja, podczas której uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące rowerzystów ich prawa i obowiązki, ale mogli również wziąć udział w konkursach. Mieli możliwość stanąć w szranki w „żółwim wyścigu”, pokonać rekord prędkości na rowerze - pomiar dokonywany był policyjnym laserowym miernikiem prędkości oraz stawić czoła slalomowi. Mieli również możliwość sprawdzić w jak negatywny sposób wpływa alkohol na zmysł wzroku zakładając alko gogle.

Wszyscy zgodnie przyznali, że jazda na jednośladzie sprawia dużą frajdę i pozwala na odwiedzenie miejsc, które dla kierowcy samochodu nie są osiągalne.