Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Wielkopolscy policjanci przypominają, że Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w listopadzie. Z roku na rok rośnie liczba krajów, które włączają się w obchody tego dnia. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

APEL KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI W POZNANIU DO MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO.

Każdego roku na drogach naszego kraju ma miejsce kilkadziesiąt tysięcy wypadków drogowych, czyli zdarzeń, w których przynajmniej jedna z osób w nim uczestnicząca ginie lub odnosi obrażenia ciała.

Pocieszającym jest fakt, że corocznie liczba tych tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych spada. Jednak policyjne dane dalej są przerażające; w roku 2017 na drogach naszego kraju zginęło 2.836 osób, a 39.575 zostało rannych. W Wielkopolsce na drogach naszego województwa zginęło 295 osób, a 3595 zostało rannych.

Niestety, Wielkopolska, jako jedyne województwo w naszym kraju notuje od początku br. znaczne pogorszenie się bezpieczeństwa na drogach – wzrost wypadków drogowych, wzrost liczby osób zabitych i rannych na drogach.

Śmierć na drodze, to nie tylko tragedie ofiar, ale także nieopisane tragedie ich najbliższych: ojców, matek i dzieci. To również wielkie tragedie dla sprawców, którzy z konsekwencjami zabicia człowieka lub jego okaleczenia zmagać się będą przez lata, a w swoich sumieniach z pewnością do końca swojego życia.

Corocznie, w listopadzie, obchodzimy „Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych”.

W tym szczególnym dniu APELUJĘ DO PAŃSTWA O ROZWAGĘ I ROZSĄDEK PODCZAS UCZESTNICTWA W RUCHU DROGOWYM ORAZ O BEZWZGLĘDNE POSZANOWANIE PRZEPISÓW PRAWA !

Dzień ten jest też doskonałą okazją do zadumy nad ofiarami wypadków drogowych.  

Z inicjatywy Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu „Policyjni Krewniacy” zorganizowana zostanie zbiórka krwi dla ofiar wypadków drogowych. W dniu 16.11.2018 r. na terenie OPP w Poznaniu przy ul. Taborowej będzie można podzielić się tym najcenniejszym z darów. Zachęcam wszystkich policjantów i pracowników Policji, naszych przyjaciół z innych formacji mundurowych oraz mieszkańców Poznania i okolic do honorowego oddania krwi.

Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie w ramach „Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowych” zorganizowała akcję „Nie spiesz się i tak będziesz pierwszy na swoim pogrzebie”, której celem jest przypomnienie kierującym o przestrzeganiu przepisów drogowych, szczególnie przekraczania dopuszczalnej prędkości. Właśnie to wykroczenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych niejednokrotnie ze skutkiem śmiertelnym.

Ponadto wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Krotoszynie zorganizowana została konferencja „Młody Kierowca”, w trakcie której przedstawione zostały główne przyczyny zdarzeń drogowych, a także omówiono wpływ substancji psychoaktywnych na kierowców oraz jak ważnym elementem jest utrzymanie właściwego stanu technicznego pojazdu.

Kolejna akcja w ramach „Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowych” zorganizowana na terenie powiatu krotoszyńskiego to „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Podczas tej akcji każdy kierujący dzięki współpracy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie i wszystkich stacji diagnostycznych może bezpłatnie ustawiać światła, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję.

Kolejne działania w ramach „Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowych” to „Trzeźwość”. W trakcie działań funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie przy pomocy urządzeń do szybkiego badania stanu trzeźwości sprawdzali, czy kierowcy nie poruszają się pod wpływem alkoholu. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kaliszu rozdane zostały jednorazowe alkotesty.

Wszystkie te akcje zorganizowano w ciągu ostatnich dwóch tygodni w celu poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. W ciągu całego roku Policja podejmuje bardzo dużo działań, dzięki którym pewnie niejedno życie zostało uratowane. Pamiętajmy jednak, ze najważniejszym czynnikiem jest tu człowiek. Tylko dzięki trzeźwemu umysłowi, dostosowaniu prędkości i racjonalnej ocenie zagrożenia, kierowca może uniknąć zdarzeń drogowych i narażeniu zarówno siebie jak i innych uczestników ruchu na utratę zdrowia lub życia.

SZANUJMY SWOJE ŻYCIE I ŻYCIE INNYCH – TO PRZECIEŻ DAR NAJCENNIEJSZY.

 

KWP/BK