JESTEM BEZPIECZNY – JEŻDŻĘ W FOTELIKU - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

JESTEM BEZPIECZNY – JEŻDŻĘ W FOTELIKU

To już kolejna edycja akcji "Jestem bezpieczny - jeżdżę w foteliku". Hasło to każdego roku towarzyszy przedszkolakom podczas działań profilaktycznych zorganizowanych w ramach obchodów Ogólnopolskich Dni Bezpiecznych Przedszkoli. Całą akcję skierowaną na poprawę bezpieczeństwa przedszkolaków, wspomagał sierż. Pyrek. Dzieci wspólnie z Maskotką Wielkopolskiej Policji, promowali bezpieczeństwo na drodze.

W całej Polsce realizowany jest projekt "Bezpieczne Przedszkole". W projekcie biorą udział również przedszkola powiatu krotoszyńskiego przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Krotoszynie. Każde przedszkole ma obowiązek dbać o edukację maluchów z zakresu bezpieczeństwa. Często ogranicza się to jednak do obowiązkowych ćwiczeń ewakuacyjnych czy okazjonalnych pogadanek. Znacznie więcej robią placówki uczestniczące w programie "Bezpieczne Przedszkole". Udowadniają, że bezpieczeństwo najmłodszych powinno być dla nas wszystkich priorytetem.

Pozornie sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że czasami uczestnicy ruchu zapominają o stosowaniu się do obowiązujących na drodze przepisów. Akcja profilaktyczna skierowana była do wszystkich uczestników ruchu drogowego, jednak skoncentrowana na tych najmłodszych. Policjanci Zespołu Ruchu Drogowego krotoszyńskiej jednostki wspólnie z policjantem ds. profilaktyki społecznej kontrolowali pojazdy w rejonie Przedszkola w Nowej Wsi oraz Publicznego Przedszkola w Rozdrażewie. Wszystkie dzieci, które były prawidłowo przewożone w fotelikach ochronnych otrzymywały w nagrodę naklejki.

Z maluchami przeprowadzono pogadankę, w trakcie której przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i bezpieczeństwa w trakcie zabawy, szczególnie w czasie zbliżających się wakacji. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem odpowiadały na pytania związane z bezpieczeństwem w czasie pobytu na wakacjach w domu i poza nim, nad wodą, ale przede wszystkim na te, związane właśnie z bezpieczeństwem na drodze.

Wspólnie z sierż. Pyrkiem przypomniały sobie zasady prawidłowego korzystania z przejść dla pieszych, co mogły później sprawdzić na drodze. Maskotka Wielkopolskiej Policji pomagała dzieciom przechodzić przez przejścia, szczególnie te w rejonie ich przedszkola, czyli codziennie pokonywanej drogi.

Inicjatywa organizatorów miała również na celu przypomnienie rodzicom, jak ważne jest stosowanie fotelików, gdy nasze pociechy znajdują się w pojeździe. Dbając o wspólne bezpieczeństwo my, jako użytkownicy dróg możemy podnieść poprzez prawidłowe i rozważne działanie. Uwrażliwiamy kierujących, że ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo nas wszystkich jest rozwaga, ostrożność, brak pośpiechu i kultura na drodze.