Konferencja "Młody Kierowca" - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Konferencja "Młody Kierowca"

Z inicjatywy Komendy Powiatowej w Krotoszynie i Starostwa Powiatowego, w powiecie krotoszyńskim odbyły się dwie konferencje „Młody kierowca”. Adresatami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi lub wkrótce je otrzymają. W spotkaniach tych łącznie uczestniczyło ponad 600 uczniów.

 

6 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim oraz w kinie „Przedwiośnie" w Krotoszynie odbyły się konferencje „Młody Kierowca".Spotkania były adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu krotoszyńskiego, którzy posiadają lub wkrótce otrzymają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Celem było uwrażliwienie młodzieży na przestrzeganie przepisów i zasad ruchu drogowego. Spotkania te odbyły się w ramach zbliżającego się Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w dniu 19 listopada br. 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie asp. Piotr Szczepaniak przedstawił stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu krotoszyńskiego. Do dnia konferencji na terenie powiatu w wypadkach drogowych zginęło 5 osób, a 20 zostało rannych.Funkcjonariusz podkreślił, że za każdą z tych liczb kryje się ludzka tragedia ,łzy i cierpienie. Młodzieży przedstawiono film „Eksperyment”, w którym ukazano różnice jazdy osób trzeźwych, a następnie w stanie nietrzeźwości. Pani Monika Krajka zaprezentowała temat „Wpływ substancji psychoaktywnych  na sprawność kierowców”. Zobrazowała obecnym jaki wpływ na kierowców ma zażycie środków psychoaktywnych.  Kolejny prelegent, dr inż. Grzegorz Feliczak rzeczoznawca samochodowy, wygłosił prelekcję pod tytułem „Stan techniczny pojazdu, a skutek wypadku drogowego”. Następnie asp. Grzegorz Goliński z Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowy Koordynator Ratownictwa Medycznego przedstawił zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. Na zakończenie  młodzież obejrzała film „Masz jednożycie – Ku przestrodze".

W konferencji uczestniczyli: Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, Komendant Powiatowy Policji w Krotoszynie insp. Mariusz Jaśniak, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krotoszynie Andrzej Wichłacz, nauczyciele oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych w sumie około 600 uczniów.

Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji ZSP nr 1 w Koźminie Wielkopolskim oraz Krotoszyńskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w organizacji konferencji.