1 października - Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

1 października - Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

„Bezpieczny rowerzysta” – pod takim hasłem krotoszyńscy policjanci wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Krotoszynie przeprowadzili akcję profilaktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na jednośladach. Cykliści otrzymali kamizelki odblaskowe.

 

Pierwszy dzień października uznany został Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków. W związku z tym 27 września od wczesnych godzin rannych  policjanci z krotoszyńskiej komendy  kontrolowali rowerzystów w rejonie ul. Mahle. Wiele osób dojeżdża tamtędy do pracy, do największego zakładu na terenie powiatu krotoszyńskiego. Razem z mundurowymi w akcji „bezpieczny rowerzysta” brał udział Wicestarosta Krotoszyński Paweł Radojewski,  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie mł. insp. Włodzimierz Szał oraz Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wichłacz. 

Corocznie organizowana akcja ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Dlatego też ze środków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starostwa Powiatowego zakupiono 70 kamizelek odblaskowych dla rowerzystów. Zostały one rozdane tym, którzy ich nie posiadali. Mimo cyklicznie organizowanej akcji niewielu rowerzystów korzysta z tych odblasków. Przepisy ruchu drogowego nie obligują do korzystania z kamizelek, jednak dbając o własne bezpieczeństwo i lepszą widoczność na drodze apelujemy o korzystanie z nich.

W godzinach wieczornych 1 października policjanci krotoszyńskiej jednostki dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kaliszu i Starostwem Powiatowym w Krotoszynie podjęli kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i rozdawali elementy odblaskowe dla pieszych i rowerzystów. Otrzymywali oni lampki, opaski, kamizelki, nalepki odblaskowe, zawieszki i inne przedmioty mające na celu zwiększenie ich widoczności. 

W okresie jesienno-zimowym, brak oświetlenia przy rowerach, ciemny ubiór, stwarza duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Kamizelka odblaskowa, oprócz prawidłowo wyposażonego roweru w niezbędne oświetlenie, ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że wręczone elementy odblaskowe będą używane nie tylko poza obszarem zabudowanym przez pieszych jak wskazują przepisy, ale przez pieszych i rowerzystów w warunkach, gdzie mogą poprawić ich widoczność. Ufamy, że staną się nieodłącznym elementem wyposażenia rowerzysty, oraz osób poruszających się pieszo. 

 

BK