Odblaski ratują życie - kolejna edycja - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Odblaski ratują życie - kolejna edycja

W piątek 31 sierpnia 2018 r. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kaliszu przeprowadzili akcję „Odblaski ratują życie”. Poprzez takie działania policjanci promują bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Uświadamiają pieszych o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych oraz korzystanie z właściwego oświetlenia rowerów podczas jazdy.

W miniony piątek funkcjonariusze krotoszyńskiej Policji przeprowadzili akcję profilaktyczną, a tym samym włączyli się do działań skierowanych na poprawę bezpieczeństwa szczególnie niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie prowadzonych działań rozdawano opaski odblaskowe, zawieszki, nalepki odblaskowe, a także lampki rowerowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Policjanci zachęcają wszystkich niechronionych uczestników ruchu do korzystania z nich, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Policjanci apelują szczególnie do rodziców, aby zadbali o swoje pociechy, o oświetlenie ich rowerów, a tym samym o ich bezpieczeństwo. Piątkowa akcja pokazała, że nie każdy z uczestników ruchu drogowego wie, o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Nie każdy posiadał też prawidłowe i zgodne z przepisami oświetlenie roweru. Tego dnia policjanci rozdali około 200 elementów odblaskowych różnego typu i kilkanaście lampek rowerowych, ale to każdy indywidualnie powinien zadbać o siebie i swoich podopiecznych. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa ich widoczność kilkukrotnie, a tym samym wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Pamiętaj! Odblaski mogą uratować życie! Przepisy nakładają na pieszych obowiązek korzystania z nich po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym. Wiemy jednak, że również w obszarze zabudowanym są miejsca nieoświetlone, gdzie korzystanie z elementów odblaskowych ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa niejednokrotnie ratując nasze życie.

 

sierż. sztab. Bartosz Karwik