"Rowerem bezpieczniej" - odblaski dla mieszkańców - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

"Rowerem bezpieczniej" - odblaski dla mieszkańców

„Rowerem Bezpiecznie” pod takim hasłem w funkcjonariusze krotoszyńskiej komendy prowadzą akcję profilaktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Tegoroczny majowy weekend to dla niektórych aż 9 dni odpoczynku od codziennej pracy. Zwiększająca się liczba ścieżek rowerowych, piękna słoneczna pogoda to czynniki, dzięki którym chętniej wsiadamy na rowery. Jest to czas kiedy Ci młodsi i starsi wsiadają na rower, aby odetchnąć od codziennych obowiązków. Dlatego też krotoszyńscy policjanci, aby podnieść stan bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu rozdawali kamizelki i opaski odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.

Celem policyjnej akcji „Rowerem Bezpiecznie” było zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów w ruchu drogowym. Trwający sezon rowerowy, to też zwiększony ruch rowerzystów. Nie każdy z nich jednak stosuje się do obowiązujących przepisów. Z każdym rokiem przybywa amatorów dwóch kółek. Rowerzyści, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są znacznie bardziej narażeni na skutki zdarzeń drogowych. Jednak często poprzez niewłaściwe zachowanie przyczyniają się do spowodowania wypadków, czy kolizji drogowych.

Podczas policyjnej akcji funkcjonariusze zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów przez rowerzystów. Reagowali zwłaszcza na przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, jazdę po chodnikach, jazdę rowerem w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Policjanci zwracali uwagę na stosowanie się do znaków drogowych i trzeźwość rowerzystów oraz stan techniczny jednośladów.

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych.  Pamiętajmy jednak, że kask chroni głowę przed poważnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierujących. W trakcie weekendu majowego policjant ds. profilaktyki społecznej wraz z funkcjonariuszami Zespołu Ruchu Drogowego KPP Krotoszyn rozdali kilkadziesiąt kamizelek i opasek odblaskowych ufundowanych przez Starostę Krotoszyńskiego.

 

Autor: BK