AKCJA "BŁYSK" - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

AKCJA "BŁYSK"

Od poniedziałku 18 grudnia br. policjanci w województwie wielkopolskim przeprowadzą „Akcje Błysk”. To przedsięwzięcie profilaktyczne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które ma na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych. Apelujemy o zachowanie wyjątkowej ostrożności!!!

W całym województwie w ostatnim czasie odnotowano nasilenie zdarzeń z udziałem pieszych, które niestety miały miejsce w obrębie przejść dla pieszych! Nasuwa się pytanie, czy w takim razie są to miejsca bezpieczne? Niestety nie!!! Pośpiech bardzo często powoduje, że wchodząc na przejścia dla pieszych zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, jakimi rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd.

Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia.

Dodatkowo często kierujący pojazdami tłumaczą, że słabo oświetlone są miejsca, gdzie poruszają się piesi. W takich miejscach zareagujemy! Od 18 grudnia br. na terenie powiatu krotoszyńskiego rozpoczniemyAkcję Błysk”.

Policjanci każdego dnia, w godzinach porannych i popołudniowych będą błyskać światłami oznakowanych radiowozów w miejscach największego natężenia ruchu pieszych, a po zmroku w rejonach centrów handlowych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi oraz przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu szczególnej ostrożności. Mundurowi podczas akcji, będą reagować na niezgodne z prawem zachowania pieszych, jak i kierowców wobec pieszych.