Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie
Strona Główna
Aktualności
Policja poszukuje
Kierownictwo
Oficer Prasowy
Kadry
Policyjny Telefon Zaufania
Obsługa interesantów
Dzielnicowi
Ruch Drogowy
Prewencja Kryminalna
Kryształowa Gwiazda
Linki
Historia krotoszyńskiej Policji
Pomoc Ofiarom Przestępstw
Po służbie
Realizacje wniosków z debaty
Stowarzyszenie emerytów
Mapy zagrożeń
pzu-stop_1
 INFORMACJE W JĘZYKU MIGOWYM
stopagresjidrogowej-kwp
zglos-korupcje.jpg
zglos-przestepstwo-pol-pr-pol.jpg
telefon_zaufania.gif
374
banner
z_skrzynka.jpg
logo_nl.jpg
116111_jpg
dobor
997_baner
nszz
Wielkopolska Policja
mapka2_2.png
bip_logo
Popularne
Cały Krotoszyn Czyta Dzieciom
Kradli w sklepach, usłyszeli zarzuty | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
19.03.2015.

 kajdanki_aktaKrotoszyńscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku grupę sprawców kradzieży z Kalisza kradnącą w marketach. Tylko w dniu zatrzymania mężczyźni okradli przynajmniej 3 sklepy. W samochodzie zatrzymanych mundurowi ujawnili kradzione towary.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie 13 marca br. uzyskali informację, iż na terenie powiatu krotoszyńskiego pojawiła się grupa osób dokonujących kradzieży w marketach. Jak wynikało z informacji, mieli się oni poruszać samochodem osobowym marki Peugeot i są obecnie pod jednym z marketów w Kobylinie.

Oficer dyżurny przekazał tę informację mundurowym patrolującym miasto. Stróże prawa wkrótce zauważyli pojazd odpowiadający przekazanemu im opisowi. Policjanci zatrzymali poruszających się nim mężczyzn. Trzech sprawców kradzieży trafiło do policyjnego aresztu. Zatrzymani to mieszkańcy Kalisza w wieku 43-55 lat.

Mundurowi ustalili, że tylko w dniu zatrzymania mężczyźni dokonali kradzieży w trzech marketach na terenie powiatu ostrowskiego i krotoszyńskiego. W samochodzie, którym się poruszali sprawcy kradzieży, funkcjonariusze w trakcie przeszukania ujawnili towar pochodzący z kradzieży. Było to kilkanaście sztuk opakowań słodyczy i artykułów chemicznych.

Następnego dnia śledczy przedstawili zatrzymanym zarzuty dokonania kradzieży na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. W sumie na przestrzeni kilku miesięcy zatrzymani ukradli towar o łącznej wartości około 6500 zł. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. O dalszym losie sprawców kradzieży zadecyduje sąd. Za przestępstwo, którego się dopuścili, kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

 
Pierwszy dzień Wiosny 2015 | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
19.03.2015.

DZIEŃ WAGAROWICZA

Pierwszy dzień wiosny już w sobotę,

dlatego Policja ostrzega, iż będzie bacznie przyglądać się wagarowiczom. 

Pierwszy dzień wiosny – potocznie nazywany wśród młodzieży „Dniem wagarowicza” jest dla policjantów dniem wzmożonych działań prewencyjnych. W tym dniu młodzież w różny sposób obchodzi nadejście nowej pory roku. W niektórych przypadkach jest to niezgodne z prawem i zasadami zdrowego rozsądku. Aby temu przeciwdziałać na terenie powiatu krotoszyńskiego w dniach 20 i 21 marca br. zostaną przeprowadzone działania prewencyjne.

Na dzień 21 marca 2014 roku przypada pierwszy dzień wiosny. W dniu tym zwanym przez młodzież „Dniem wagarowicza”  oraz w dniu poprzedzającym odbywa się wiele imprez organizowanych przez szkoły. Jednakże nie wszyscy młodzi ludzie świętują nadejście nowej pory roku zgodnie z prawem i zasadami zdrowego rozsądku. Aby temu przeciwdziałać 20 i 21 marca br. na terenie powiatu krotoszyńskiego przeprowadzone zostaną wzmożone działania prewencyjne. 

Głównym celem działań będzie eliminacja zakłócenia porządku publicznego i innych naruszeń prawa, w tym sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim. Policjanci zwrócą także szczególna uwagę na spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a także na zminimalizowanie sytuacji, gdzie młodzież będzie mogła stać się ofiarą lub sprawcą przestępstwa lub wykroczenia.

W trakcie trwania akcji zostaną wzmocnione służby patrolowe, które koncentrować się będą na miejscach zagrożonych wybrykami chuligańskimi. Policjanci będą prowadzić obserwacje miejsc sprzedaży i spożywania alkoholu. Uwagę swoją skupią szczególnie na łamanych przepisach sprzedaży i podawaniu alkoholu osobą niepełnoletnim. Mundurowi skontrolują również  miejsca, w których najczęściej przebywa młodzież. Szczególną kontrolą zostaną objęte okolice szkół, dworce, parki. Prowadzone na tak szeroką skalę działania pozwolą na spokojny i bezpieczny przebieg wiosennego świętowania.

 
Policjanci radzą jak bezpiecznie korzystać z bankomatów | Drukuj |
Autor: Henryk Gabryelczyk/DPB   
17.03.2015.
bankomatPrzestępcy instalują na bankomatach specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości bankomatu natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji lub pracowników banku!

Osoba, która dopuszcza się skimmingu lub skimmingu bankomatowego, dopuszcza się przestępstwa z art. 310 k.k. (fałszowanie m.in. środka płatniczego). Zgodnie z art. 310 k.k. kto podrabia albo przerabia m.in. środek płatniczy, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Generalna zasada skimmingu polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości karty płatniczej w trakcie operacji wykonywanej przez klienta. Nielegalnie przechwycone dane są wykorzystywane do wykonania kopii karty. Następnie przestępcy realizują płatności za produkty lub wypłaty z bankomatów na konto posiadacza karty, z której skopiowano dane.

Przestępcy starają się unowocześniać metody działania i stosują coraz to inne rodzaje skimmerów czy fałszywych klawiatur. W najnowszych „modelach” skimmerów kamery instaluje się w jednej obudowie. Dzięki temu rejestrują oprócz danych z pasków magnetycznych i chipów również numery PIN. Montaż takich urządzeń na bankomacie może trwać dzisiaj tylko kilka sekund. W efekcie złodzieje często w niezauważalny sposób „obudowują” bankomaty.

Jednym z elementów kompleksowego zabezpieczenia banku jest ochrona bankomatów, które są również komputerami działającymi w sieci teleinformatycznej banku. Polskie banki inwestują coraz więcej środków w poprawę bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Metoda skimmingu jest stosowana przy używaniu kart z paskiem magnetycznym. Coraz powszechniej stosowane są już karty szyfrowane - z chipem (standard EMV). Wzrost popularności standardu EMV przyczynia się niewątpliwie do znacznego zmniejszenia się przypadków skimmingu. Odpowiedzią producentów bankomatów na takie ataki jest również wprowadzanie coraz doskonalszych zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych czytnika kart. Zabezpieczenia takie przeciwdziałają i rejestrują próby skimmingu. Istotnym elementem kontroli bankomatów są kamery rejestrujące obraz w pobliżu. Zdjęcia mogą być robione cyklicznie (częstotliwość jest definiowana zdalnie przez system zarządzania siecią bankomatów) lub w trakcie dokonywania transakcji. Kamery wyposażone w czujniki ruchu fotografują wszystkich, którzy znaleźli się w określonej odległości od bankomatu. Dostępne też są urządzenia wykrywające obce ciała w czytniku. Sygnał jest natychmiast przekazywany przez sieć do centrali banku. W niektórych modelach bankomatów karta po "przeczytaniu" jest wycofywana częściowo z czytnika, by sprawdzić, czy istnieje możliwość jej bezkolizyjnego zwrotu. W przypadku jakiejkolwiek blokady od razu jest wysyłany sygnał do służb ochrony. Dodatkowym zabezpieczeniem może być drukowanie potwierdzenia o zatrzymaniu karty. Istnieje także możliwość korzystania z dostępnej sieciowo listy zablokowanych kart. Dzięki takiej informacji od razu zostanie zastopowana możliwość realizacji jakiejkolwiek transakcji. Badania firmy RBR wykazały, że już 40% bankomatów w Europie jest wyposażona w rozwiązania anty-skimmingowe. Zabezpieczenia te są bardziej popularne w Europie w Środkowej i Wschodniej (zastosowano je w 58% urządzeń) niż w Zachodniej (tylko 32%).

Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.

Istotnymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wypłaty pieniędzy z bankomatu, są:
  • wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej – oryginalny czytnik kart,
  • klawiatura do autoryzacji transakcji kodem PIN,
  • górna część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu – mogą ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie "zarejestrować" wprowadzany przez osobę wypłacającą gotówkę kod PIN.

Przestępców interesują takie dane jak: numer karty płatniczej, data ważności oraz kod PIN. Są to dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji zarówno w sieci Internet oraz w bankomacie.

PAMIĘTAJ!
  • Dokładnie przyjrzyj się bankomatowi, czy nie posiada jakiś dodatkowych elementów.
  • Przy wypłacie środków zasłaniaj ręką klawiaturę bankomatu.
  • Nie zapisuj numeru PIN na karcie, w razie zagubienia, kradzieży sprawca będzie miał ułatwione zadnie.
  • Regularnie sprawdzaj saldo swojego rachunku i wyciągi z kart lub kont.
  • Nigdy nie zapisuj numeru PIN na kartce i nie przechowuj go w tych samych miejscach, co karty.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości bankomatu natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji lub pracowników banku.

Poświęcenie chociażby kilku sekund na obejrzenie bankomatu przed powierzeniem mu naszej karty może zaoszczędzić nam przykrej niespodzianki i kradzieży samej karty lub tożsamości.
 
Policjanci zatrzymali prawo jazdy pirata drogowego | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
12.03.2015.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy „pirata” drogowego

prawo_jazdy_1

Od wielu lat nadmierna prędkość stanowi główną przyczynę wypadków drogowych w całym kraju. Policjanci Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie zatrzymali 10 lutego br. na terenie Krotoszyna pirata drogowego. Kierowca motocyklu Yamaha przekroczył dozwoloną prędkość o prawie 70 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy. Sąd zadecyduje o konsekwencjach wobec kierującego.

Bezpieczeństwo na drogach powiatu krotoszyńskiego to priorytet dla krotoszyńskiego Zespołu Ruchu Drogowego. W tym celu funkcjonariusze w trakcie służby często wykorzystują oznakowane pojazdy, ale i także radiowozy nieoznakowane. Krotoszyńska drogówka dysponuje także laserowymi miernikami prędkości, które umożliwiają zmierzenie prędkości nawet z odległości ponad 1 km .

Mundurowi w miejscowości Krotoszyn  zauważyli pędzącego motocyklistę, który pomimo linii ciągłej i zakazu wyprzedzania, z ogromną prędkością wyprzedzał inne pojazdy. Motocyklista nie zważał na znaki drogowe, wyprzedzał,  a w terenie zabudowanym w miejscowości Krotoszyn przekroczył prędkość o 68 km/h. Funkcjonariusze podali wyraźny sygnał do zatrzymania i zatrzymali pojazd . Kierowcą okazał się być mieszkaniec powiatu jarocińskiego. Mężczyzna posiadał prawo jazdy od 7 lat.

Policjanci w związku z popełnionymi wykroczeniami, w tym stworzeniu realnego zagrożenia w ruchu drogowym zatrzymali mu prawo jazdy. Oprócz wysokiej grzywny wnioskować będą również o zastosowanie środku karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz o losie „pirata” zadecyduje Sąd. 

 
Trzeźwy poranek w gminie Kobylin | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
10.03.2015.

„Trzeźwy poranek” w gminie Kobylin

„Trzeźwy poranek” – pod takim kryptonimem policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie we wczesnych godzinach rannych 9 marca br. przeprowadzili zmasowane kontrole stanu trzeźwości kierowców na terenie gminy Kobylin. Stróże prawa skontrolowali ponad 1500 kierowców. Funkcjonariusze uniemożliwili dalszą jazdę czterem kierującym, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd po alkoholu. Teraz za swój brak odpowiedzialności poniosą konsekwencje karne. Policjanci apelują o zapamiętanie prostej zasady „Piłeś? nie jedź!”.


Krotoszyńscy stróże prawa przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek” 9 marca br. na terenie gminy Kobylin. Wśród skontrolowanych ponad 1500 kierowców czterech było nietrzeźwych. Tłumaczenie zatrzymanych osób było bardzo podobne. Alkohol pili dzień wcześniej, a zakończyli późnym wieczorem. Rano nie bacząc na potencjalne skutki wyruszyli w drogę.


Pierwszego nietrzeźwego kierującego mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej już krótko po rozpoczęciu działań. 55-letni mieszkaniec  gminy Pępowo, kierował oplem mając 0,44 promila alkoholu w organizmie. Chwilę później drugi patrol ruchu drogowego zatrzymał 54-letniego mieszkańca gminy Kobylin. Mężczyzna kierował rowerem będąc po użyciu alkoholu, w swoim organizmie miał 0,4 promila.

Kolejnym nietrzeźwym wyłapanym z ruchu okazał się 51 letni mieszkaniec gminy Kobyli, który kierował peugeotem w momencie, gdy w jego żyłach krążyło prawie 0,7 promila alkoholu. Ostatni z nieodpowiedzialnych nietrzeźwych kierowców był niechlubnym rekordzistą działań. Alkomat wykazał u 44-letniego mieszkańca gminy Kobylin prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie podczas kierowania oplem.

Policjanci wszystkim nietrzeźwym kierowcom samochodów zatrzymali prawa jazdy. Teraz będą oni musieli odpowiedzieć za naruszenie przepisów. Za kierowane w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę nawet 2 lat więzienia. Natomiast kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu  w świetle obowiązujących przepisów jest wykroczeniem, za które grozi wysoka grzywna.


Prowadzący działania funkcjonariusze reagowali także na wszelkie inne wykroczenia popełniane przez niezdyscyplinowanych kierowców. Dla 34 z nich spotkanie z mundurowymi zakończyło się mandatem. Ukarano 30 kierujących, 2 pieszych i 2 pasażerów, sporządzono 2 wnioski o ukaranie. Mundurowi zatrzymali 3 prawa jazdy i 6 dowodów rejestracyjnych.

Krotoszyńscy mundurowi zapowiadają, że podobne działania będą powtarzane cyklicznie  w przyszłości.

Pamiętajmy o tym, że nietrzeźwy kierowca to śmiertelne zagrożenie na drodze. Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o rozsądek i rozwagę. Jeśli nie mamy pewności co do stanu trzeźwości w żadnym wypadku nie wsiadajmy za kierownicę!

 
«« start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast. » koniec »»

Pozycje :: 208 - 216 z 525
mojakomenda
travel
migi
debatybaner
debaty społeczne
ustawa_bron
cyfryzacja_tv
policjant_plakat_m2
kibck
ryba
informacje-z-odpraw.jpg
pat
umysl