Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie
Strona Główna
Aktualności
Policja poszukuje
Szefowie
Rzecznik Prasowy
Kadry
Policyjny Telefon Zaufania
Obsługa interesantów
Dzielnicowi
Ruch Drogowy
Prewencja Kryminalna
Kryształowa Gwiazda
Linki
Historia krotoszyńskiej Policji
Pomoc Ofiarom Przestępstw
Po służbie
Realizacje wniosków z debaty
pzu-stop_1
stopagresjidrogowej-kwp
zglos-korupcje.jpg
zglos-przestepstwo-pol-pr-pol.jpg
telefon_zaufania.gif
374
banner
z_skrzynka.jpg
logo_nl.jpg
116111_jpg
dobor
997_baner
nszz
Wielkopolska Policja
mapka2_2.png
bip_logo
Popularne
Cały Krotoszyn Czyta Dzieciom
Działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
04.10.2011.

Działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówki przeprowadzili dzisiaj akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze reagowali na każde wykroczenie popełniane przez rowerzystów i pieszych oraz dyscyplinowali kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Dzisiaj, 4 października, od wczesnych godzin porannych funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówki prowadzili akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas realizowanych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych oraz prawidłowe zachowanie kierowców w obrębie oznakowanych przejść.

Funkcjonariusze, w związku z popełnionymi wykroczeniami, ukarali mandatami karnymi 24 kierowców. Nie lepiej  wyglądała sytuacja z rowerzystami, 10 z nich otrzymało mandaty karne. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez tych użytkowników dróg było niestosowanie się do znaków drogowych, jak również jazda bez wymaganego oświetlenia. Do ukaranych dołączyło także 10 pieszych, z uwagi na przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Co istotne, właśnie tego rodzaju wykroczenie jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych.  To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja w tym roku.

Osoby piesze stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków.

Nadeszła jesień, a wraz z nią wcześniej zapadający zmrok i pogarszające się warunki drogowe. Poranne mgły i opady deszczu powodują, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stają się na drogach mniej widoczni. Chodzi głównie o rowerzystów i pieszych, zwłaszcza w terenie niezabudowanym i tam gdzie poruszają się oni poboczem po nieoświetlonych drogach. W takich warunkach kierowca dostrzega ich z dużym opóźnieniem. Tak naprawdę kierowca widzi rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu – czyli zaledwie z odległości 20-30 metrów. Elementy odblaskowe na ubraniu, bądź rowerze powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów, więc pamiętajmy, że odblaski naprawdę mogą uratować życie.

Pamiętajmy o tym, że do obowiązkowego wyposażenia rowerów należy :

·         lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,

·         lampa ze światłem czerwonym, umieszczona z tyłu,

·         światełko odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z  tyłu,

·         działające hamulce,

·         opony w dobrym stanie,

·         sygnał dźwiękowy

Rowerzysta uczestniczący w wypadku drogowym nie ma żadnych szans - kierowcę i pasażerów samochodu chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i karoseria samochodu - rowerzystę nie chroni nic ! „Rowerzysta", podobnie jak pieszy, w konfrontacji z samochodem stoi na straconej pozycji.


 
SpongeBob uczy przedszkolaki w Krotoszynie | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
28.09.2011.

SpongeBob uczy przedszkolaki w Krotoszynie

Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie odwiedzili niecodzienni goście z oddziału przedszkolnego w Krotoszynie. Dzieci zapoznały się z specyfiką pracy policjantów na różnych stanowiskach. Spotkanie z policjantami było dla nich również okazją do przekazania im najcenniejszych porad dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Drugie spotkanie odbyło się na terenie przedszkoli w Krotoszynie.

Działania prowadzone są między innymi w ramach spotkań prewencyjno - edukacyjnych wpisujących się w ogólnopolską kampanię społeczną „Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba”. Policjanci podczas pogadanek z dziećmi szczególną uwagę zwracali  na tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w tym prawidłowym przechodzeniem przez jezdnię, bezpiecznym korzystaniem z fotelików podczas jazdy samochodem.

Dzieciom przypominano również o zachowaniu ostrożności w domu. Omówiono m.in. bezwzględny zakaz wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, podkreślając jak ważnym elementem mający wpływ na ich bezpieczeństwo jest znajomość telefonicznych numerów alarmowych 112, 997, 998, 999. Wspólne spotkanie z dziećmi cieszyło się dużym zainteresowaniem z ich strony. Każde z nich mogło obejrzeć podstawowe wyposażenie policjanta zapoznać się ze specyfiką pracy obejrzeć stanowisko dyżurnego jednostki oraz zadać pytanie z zakresu jego pracy. Policjanci przekazali nauczycielom płytę z interaktywnymi prezentacjami SpongeBoba, a także plakat, który zawiśnie w sali przedszkola.

W jednym z krotoszyńskich przedszkoli odbyło się spotkanie z maluchami, na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestniczyły w nim pięciolatki wraz z opiekunkami. Dzieci dowiedziały się od policjantów, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty. Policjant prowadzący spotkanie przekonał dzieci, że nie powinny bać się policjantów, bo to właśnie oni zawsze pomogą im w trudnej sytuacji. Sierżant, by lepiej dotrzeć do wyobraźni przedszkolaków, posłużył się interaktywnymi prezentacjami ze SpongeBobem, który jest postacią z kreskówki dla dzieci i „twarzą” ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. To właśnie SpongeBob uczył dzieci bezpiecznych zachowań na rowerze i w foteliku samochodowym, a także tego, jak zachować się na drodze, będąc pieszym. Na zakończenie dzieci otrzymały naklejki przedstawiające SpongeBoba.

 

 
Akcja "Bezpieczeństwo dziecka na drodze 2011" | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
27.09.2011.

Akcja "Bezpieczeństwo dziecka na drodze - 2011"

Po raz kolejny krotoszyńscy policjanci gościli z wizytą w dwóch szkołach podstawowych. Przekazywali dzieciom wiedzę i uczyli bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły, odpowiadając przy tym na mnóstwo pytań zadawanych przez najmłodszych. Spotkania odbyły się w ramach akcji „Bezpieczeństwo dziecka na drodze - 2011”.

Ogólnopolska kampania organizowana przez firmę Statoil Poland, przy udziale Policji, odbywa się po raz dwunasty. Akcją objętych zostało ponad 20 tys. dzieci z pierwszych klas podstawowych, których szkoły znajdują się niedaleko stacji paliw Statoil. W Krotoszynie wytypowano dwie takie szkoły. 22 września policjanci odwiedzili Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, a zaledwie pięć dni później Zespół Szkół nr 2 o tym samym typie.

Celem akcji było zapoznanie pierwszoklasistów, którzy zaczynają przygodę ze szkołą, jak bezpiecznie się poruszać na drodze, idąc do szkoły, czy do domu. Poza ogólną wiedzą, funkcjonariusze przekazywali praktyczne umiejętności ostrożnego zachowania się na chodniku, przejściu dla pieszych, drodze rowerowej itp. Dzieci zadawały wiele pytań, na które policjanci chętnie odpowiadali. Następnie funkcjonariusze przeprowadzili quizy. Maluchy za poprawne odpowiedzi otrzymywały w nagrodę kamizelkę odblaskową.

Każde dziecko otrzymało od pracowników firmy Statoil Poland książeczki, dzięki którym będą mogły zapoznać się z podstawowymi zasadami poruszania się po drogach. Integralną częścią akcji był konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa na drodze, przeprowadzony w każdej szkole objętej kampanią. Nagrodą dla najlepszych był „bezpieczny rower” - wyposażony w światła przednie i tylne, hamulce i sygnał dźwiękowy. Dodatkowym wyposażeniem, ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest kask ochronny. Często bywa, że dzieci choć posiadają wiedzę na temat bezpieczeństwa, nie potrafią jej praktycznie wykorzystać. Wskutek kampanii „Bezpieczeństwo dziecka na drodze” i podobnym akcjom najmłodsi z pewnością będą ostrożniejsi w drodze do szkoły, czy domu.

W Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi rower górski otrzymał Maksymilian Jamry, a w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi Kacper Łuczak.


 
Jestem Kibicem przez duże K | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
24.08.2011.

Jestem Kibicem przez duże K

kibckW Ministerstwie Edukacji Narodowej został podpisany list intencyjny na rzecz współpracy przy realizacji ogólnopolskiego edukacyjno-alternatywnego programu „Jestem Kibicem przez duże K”.

Program Jestem Kibicem przez duże K”, opracowany został w Biurze Prewencji Komendy Głównej Policji, jest działaniem długofalowym, wielokierunkowym i wielomodułowym. Adresowany jest docelowo do dzieci i młodzieży, ale także angażuje rodziców, nauczycieli, pracowników Policji i wiele innych instytucji w środowisku lokalnym. Zawartość programu obejmuje zarówno zajęcia ruchowe prowadzone podczas lekcji wychowania fizycznego, zawody sportowe, konkursy plastyczne i fotograficzne, a także działania edukacyjne. Zajęcia mają m.in. pomóc dzieciom i młodzieży radzić sobie z agresją i gniewem, pokazać alternatywę dla negatywnych zachowań, poznać zasady fair-play, przedstawić odpowiedzialność karną za czyny chuligańskie, podnieść kompetencje kadry pedagogicznej.


Program będzie realizowany przez jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, placówki specjalistyczne, jednostki organizacji Policji, instytucje lokalne.

Instytucją koordynującą program „Jestem Kibicem przez duże K” jest Komenda Główna Policji.

Szkoły zainteresowane przystąpieniem do programu wysyłają mail-a na adres kibic@policja.gov.pl

Program do pobrania jest tutaj:

formularz_zgłoszeniowy

harmonogram_działań_jestem_kibicem_przez_duże_K

jestem_kibicem_przez_duże_K

skan_listu_intencyjnego

 

 
Święto Policji 2011 | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
24.07.2011.

"Święto Policji" 2011

 

W dniu 22 lipca 2011 roku w ramach obchodu Święta Policji o godzinie 12:00 w Sali Reprezentacyjnej w Krotoszynie podczas uroczystej akademii zostały wręczone nominacje i odznaczenia wyróżnionym policjantom i pracownikom Policji. Funkcjonariusze, którzy awansowali na wyższe stopnie policyjne, odebrali również akty nominacyjne.

 

WYKAZ POLICJANTÓW AWANSOWANYCH I ODZNACZONYCH

 

Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie

Awansowani na kolejne stopnie policyjne zostali:

wyróżniono policjanta awansem przedterminowym

na starszego aspiranta Policji:

·            asp.  Polny Mariusz

 

 

na sierżanta Policji:

·            st. post.  Cepa Patryk

·            st. post.  Kuczyński Przemysław

·            st. post.  Werner Robert

·            st. post.  Ziembiński Mikołaj

 

na starszego sierżanta Policji:

·            sierż. Błaszyk Paulina

·            sierż. Filipiak Łukasz

·            sierż. Przybył Mariusz

·            sierż. Szymura Łukasz

·            sierż. Walkowiak Teresa

 

na sierżanta sztabowego Policji:

·            st. sierż. Balcerkiewicz Marek

·            st. sierż. Ciszak Michał

·            st. sierż. Grzemska Magdalena

·            st. sierż. Huchrak Damian

·            st. sierż. Jaśniewski Paweł

·            st. sierż. Klarzyński Dawid

·            st. sierż. Maciejewski Maciej

·            st. sierż. Augustyniak Mateusz     

 

na młodszego aspiranta Policji:

·            sierż.szt. Gąsiorek Piotr –

 

na aspiranta Policji:

·            mł. asp. Borowczyk Mariusz

·            mł. asp. Litwin Grzegorz

·            mł. asp. Mańkowski Marcin

·            mł. asp. Mierzejewski Ryszard

·            mł. asp. Skupin Michał

·            mł. asp. Stefaniak Łukasz

·            mł. asp. Zieleziński Tomasz

 

na starszego aspiranta Policji:

·            asp. Jankowski Norbert

 

na aspiranta sztabowego Policji:

·            st.asp. Kasprzak Andrzej

 

W trakcie dalej trwającej uroczystości w Sali Reprezentacyjnej Nasi Policjanci otrzymali odznaczenia: złote i srebrne  medale za długoletnią służbę, oraz brązową odznakę „zasłużony policjant”

ODZNACZENIA

MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

·            mł. insp. Wajdlejt Andrzej

·            kom.     Skowroński Ryszard

·            asp.      Dąbrowski Ireneusz

·            sierż. szt. Kubik Ryszard

MEDAL SREBRNY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

·            podinsp. Grygiel Jerzy

·            asp.      Kułaga Wojciech

·            asp. szt. Durak Waldemar

ODZNAKI

BRĄZOWA ODZNAKA „ZASŁUŻONY POLICJANT”

·            nadkom. Wiśniewski Tadeusz

·            asp. szt. Paterczyk Robert

·            st. asp. Kasprzak Andrzej

 

 

Plebiscyt „Najlepszy dzielnicowy powiatu krotoszyńskiego”

         Na uroczystości Święta Policji rozstrzygnięto po raz kolejny  plebiscyt „Najlepszy dzielnicowy powiatu krotoszyńskiego”

      Aby podkreślić wyjątkowość służby pełnionej przez dzielnicowych oraz umożliwić mieszkańcom powiatu krotoszyńskiego ocenę poszczególnych dzielnicowych Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Starostwa Powiatowego w Krotoszynie i Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie zorganizowali plebiscyt „Najlepszy dzielnicowy powiatu krotoszyńskiego”. W tym przedsięwzięciu chodziło przede wszystkim o wyłonienie dzielnicowego, który swoją ofiarną pracą oraz przyjaznym podejściem do mieszkańców przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku Policji oraz przyczynia się do budowania zaufania do tej służby.

 

Zazwyczaj nie bierze udziału w spektakularnych akcjach policjantów kryminalnych czy ruchu drogowego, ale wykonuje codzienną, żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców danego rejonu. Powinien doskonale znać swoją dzielnicę, jej mieszkańców i ich problemy. Często jest pierwszą osobą, do której zgłaszają się jego „podopieczni” ze swoimi problemami. DZIELNICOWY – bo o nim mowa - jest nazywany „policjantem pierwszego kontaktu”. Praca dzielnicowego ma szczególny charakter. Dzielnicowy ,w ramach swych obowiązków dba nie tylko o bezpieczeństwo mieszkańców, ale utrzymując z nimi stały kontakt, niejednokrotnie pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa społecznego, ograniczenie przestępczości i zjawisk patologii społecznej, budowa wzajemnego zaufania i więzi społecznych w ramach danej społeczności - to oczekiwania związane z jego pracą.

 

W plebiscycie wyłoniono trzech najlepszych dzielnicowych, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Najlepszy dzielnicowy otrzymał statuetkę plebiscytu „najlepszy dzielnicowy powiatu krotoszyńskiego”

 

Najlepsi z najlepszych to:

 

Ø       I miejsce – mł. asp. Krzysztof Grzemski

 

Ø       II miejsce – asp. Dariusz Robakowski

 

Ø       III miejsce – asp. Wojciech Kułaga

 


 

 
«« start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast. » koniec »»

Pozycje :: 208 - 216 z 334
migi
debatybaner
debaty społeczne
ustawa_bron
cyfryzacja_tv
policjant_plakat_m2
kibck
ryba
informacje-z-odpraw.jpg
pat
umysl