Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie
Strona Główna
Aktualności
Policja poszukuje
Szefowie
Rzecznik Prasowy
Kadry
Policyjny Telefon Zaufania
Obsługa interesantów
Dzielnicowi
Ruch Drogowy
Prewencja Kryminalna
Kryształowa Gwiazda
Linki
Historia krotoszyńskiej Policji
Pomoc Ofiarom Przestępstw
Po służbie
Realizacje wniosków z debaty
pzu-stop_1
stopagresjidrogowej-kwp
zglos-korupcje.jpg
zglos-przestepstwo-pol-pr-pol.jpg
telefon_zaufania.gif
374
banner
z_skrzynka.jpg
logo_nl.jpg
116111_jpg
dobor
997_baner
nszz
Wielkopolska Policja
mapka2_2.png
bip_logo
Popularne
Cały Krotoszyn Czyta Dzieciom
Ogólnopolska kampania społeczna "Użyj wyobrazni" | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
06.08.2009.

 Ogólnopolska kampania społeczna "Użyj wyobrazni"

plakatUżyj wyobraźni” to hasło przewodnie ogólnopolskiej kampanii społecznej mającej na celu poprawę bezpieczeństwa  i wzrost świadomości najbardziej zagrożonych użytkowników dróg. Inicjatorem  programu jest  Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a jego partnerami  największe podmioty zaangażowane w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i  PZU. Kampania wspierana jest przez patronów medialnych: Onet.pl, PAP, portal narogach.pl , blog.pl , a zorganizowana dzięki zaangażowaniu pro publico bono agencji reklamowej BBDO Warszawa.  

 

 „Użyj wyobraźni”  to program o charakterze prewencyjnym, który zwraca uwagę społeczną  na nieodpowiedzialne zachowania na drodze oraz buduje  świadomość zagrożeń, jakie niosą za sobą: nadmierna prędkość i brawura kierowców.

Program stara się uświadomić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że skutki ich nieodpowiedzialnych zachowań, mają szerokie konsekwencje – nie dotyczą tylko samych sprawców kolizji i wypadków, ale dotykają również innych użytkowników dróg, którzy często stają się niewinnymi ofiarami tych zdarzeń. 

Kampania rozpoczęła się w kwietniu b.r. komunikacją  dotyczącą bezpiecznej jazdy motocyklistów i została z dużym zainteresowaniem przyjęta przez środowisko, które niezwykle emocjonalnie zaangażowało się w społeczną dyskusję wokół problemu.

Obecnie rozpoczyna się drugi etap kampanii,  w którym inicjatorzy i  partnerzy programu zwracają się do młodych kierowców i zachęcają ich eliminowania niebezpiecznych zachowań na drodze oraz do „używania  wyobraźni” podczas  kierowania pojazdami.

Statystycznie, każdego dnia ,,młodzi kierowcy” powodują wypadki w wyniku których giną 3 osoby. Najczęstszym powodem wypadków  jest brawurowa jazda i brak doświadczenia w kierowaniu samochodem lub motocyklem, a motywem bywa chęć zaimponowania rówieśnikom.

Większa liczba wypadków oraz ofiar występuje wprawdzie w przedziale wiekowym 25-39 lat,  jednak biorąc pod uwagę liczebność populacji w poszczególnych grupach wiekowych, to osoby w wieku 18-24 lata znajdują się w grupie o najwyższym wskaźniku wypadków i stanowią największe zagrożenie wśród kierujących pojazdami.

Z danych uzyskanych  za 2008 r. wynika, że w tej kategorii wiekowej wskaźnik wypadków na 10 tys. populacji wynosi aż 22,03 podczas gdy odpowiednio dla kierowców w wieku 25 – 39 lat -14,61, w wieku 40 – 59 lat - 8,92 a w wieku 60 lat i powyżej wynosi 4,86.

W 2008 r. kierowcy z grupy wiekowej  18-24 lata spowodowali 9 357  wypadków, w których zginęło 1 018 osób, a 13 588 zostało rannych. Dane te były wyższe niż rok wcześniej – w 2007 r.

Najwięcej wypadków, których bezpośrednimi sprawcami są młodzi kierowcy, ma zwykle miejsce w lecie - w ubiegłym roku był to sierpień, a ich  liczba gwałtownie wzrastała w  weekendy.

Kampania „Użyj wyobraźni” skierowana jest do grupy młodszych odbiorców, dlatego w reklamie wykorzystano język i symbolikę  właściwą dla percepcji  tej grupy. Niezwykle sugestywne, czasami wręcz szokujące środki wyrazu zastosowane w reklamach mają zainteresować, zaintrygować, wciągnąć do dyskusji, pobudzić do myślenia, a w końcu skłonić do refleksji nad własnym zachowaniem na drodze oraz jego nieuchronnymi skutkami.

Sercem komunikacyjnym kampanii, podobnie jak w pierwszym jej etapie, jest strona www.uzyjwyobrazni.pl. Jest to podstawowe narzędzie interaktywne służące  wymianie opinii i informacji pomiędzy organizatorami akcji, a jej odbiorcami.

 

uzyjwyobrazni
Na stronie dostępne są m.in. projekty plakatów i bannery. Niestandardowe, intrygujące, niekiedy kontrowersyjne rozwiązania kreatywne, mają za zadanie sprowokować dyskusje  o problemie wśród młodych ludzi. 

 

Zaplanowane działania w kampanii to plakaty , rozwieszane w miejscach  uczęszczanych przez naszą grupę docelową: puby, dyskoteki , szkoły jazdy, billboardy w całej Polsce, akcje ambientowe ( grafiki na parkingach) , prasa , Internet , spot TV.

Równolegle, w czasie  gdy będzie trwała kampania,  policjanci ruchu drogowego zintensyfikują działania kontrolne wobec użytkowników dróg stwarzających niebezpieczeństwo.  Będą oni propagować zgodne z prawem kulturalne i bezpieczne zachowania na drodze wskazując jednocześnie na  skutki brawurowej jazdy.

 

plakat
Wszystkie nasze działania podporządkowane są jednemu celowi - aby wypadków i ofiar było mniej.

 


KONTAKT:
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Bruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury:

Barbara Król 22 630 10 71 bkrol@mi.gov.pl

Joanna Flieger 22 630 10 71 jflieger@mi.gov.pl

Komenda Główna Policji:

mł. insp. dr Mariusz Sokołowski rzecznikkgp@policja.gov.pl

BBDO Warszawa:

Anna Pasternak 22 532 95 01 pasternak@bbdo.com.pl

 

media

 

 
Festyn w Rozdrażewie | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
15.06.2009.

 

FESTYN W ROZDRAŻEWIE z PYRKIEM

W dniu 11 czerwca 2009 roku w Przedszkolu Publicznym w Rozdrażewie odbył się Festyn na rzecz Przedszkola. Na festynie pojawił się gość specjalny  sierżant PYREK, który wręczył nagrody dzieciom w konkursie „Z Pyrkiem Bezpiecznie”. Uczestnicy festynu mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Pyrkiem. Na festynie było wiele atrakcji: pokaz walki rycerzy, przejażdżka bryczką itp. Najmniejszych milusińskich zabawiał sierżant Pyrek.

 

 
Komenda przyjazna dzieciom | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
10.04.2009.

Komenda przyjazna dzieciom

W środę Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie miała przyjemność gościć uczniów ze szkół podstawowych z Lutogniewa i Orpiszewa.  Najmłodsi mieli okazję poznać funkcjonariuszy zajmujących się różnymi dziedzinami policyjnej służby oraz zobaczyć zazwyczaj niedostępne miejsca Komendy.

 Zwiedzanie Komendy uczniowie rozpoczęli od pracowni daktyloskopii, gdzie policjant objaśnił zasady funkcjonowania laboratorium oraz pracy techników kryminalistycznych. Początkowa nieśmiałość szybko zniknęła i z sali zaczęły padać pytania dotyczące zabezpieczania śladów z miejsc przestępstw. Policjant  pobrał od uczniów, na kartach daktyloskopijnych, odciski palców, które na pamiątkę dzieci zabrały do domu.

Dzieci z niedowierzaniem patrzyły na nasze komputery. Myślały, iż mamy w nich gry. Referent Sonia Kaźmierczak udowodniła, że w bazie danych posiadamy informacje o osobach, pojazdach i zdarzeniach. Jako przykład dokonała sprawdzenia danych kilkorga z uczniów.

Dzieci miały możliwość obejrzenia policyjnego radiowozu. Ta cześć programu przypadła do gustu szczególnie chłopcom. Asp. Norbert Jankowski zaprezentował wyposażenie radiowozu. Frajdą dla maluchów było „na żywo” wysłuchanie dźwięków sygnałów radiowozu w akcji.   

Kolejnym punktem spotkania z policjantami był pokaz tresury psów policyjnych. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści przewodników o szkoleniu ich czworonożnych przyjaciół oraz o tropieniu i pościgu za bandytami.

Nadkom. Włodzimierz Szał opowiedział gościom o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać na drodze oraz podczas prac polowych. Sprawdził też wiedzę dzieci z podstawowych zasad ruchu drogowego.

Na zakończenie policjanci złożyli maluchom i ich opiekunom życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

 

 

 
Policja - niepełnosprawnym | Drukuj |
Autor: Teresa Walkowiak   
12.03.2009.

Policja – niepełnosprawnym

W dniu 11 marca 2009r odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Dzieci – dzieciom”.
Uczestniczyły w nich dzieci ze świetlicy środowiskowej  dla Dzieci Niepełnosprawnych przy ul. Młyńskiej oraz uczniowie krotoszyńskich szkół podstawowych.
Zajęcia te odbywają się cyklicznie co miesiąc od stycznia 2007 roku, a ich głównym zadaniem jest integracja dzieci ze świetlicy z rówieśnikami zdrowymi, popularyzacja czytelnictwa /na każdym spotkaniu czytane są bajki związane z omawianym na zajęciach tematem/, rozszerzanie znajomości poza krąg dzieci ze świetlicy, zachęcanie do różnorodnych form  spędzania wolnego czasu oraz wykorzystywanie języka sztuki w procesie twórczym.
W celu uatrakcyjnienia spotkań, zapraszane są osoby z różnych środowisk zawodowych /policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, instruktor tańca, a także postacie z bajek dla dzieci m.in. żółw Franklin znany dzieciom z dobranocek.
Tym razem zaproszono naszych policjantów. Nie było to pierwsze spotkanie w tym gronie, gdyż dzieci miały przyjemność spotkać się z funkcjonariuszami w październiku ubiegłego roku.
Rozmawiały wtedy o bezpieczeństwie w poruszaniu się po drogach miejskich.

niepelnospr11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Teraz miały okazję zobaczyć pracę psa policyjnego z przewodnikiem,

niepelnospr22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
obejrzały strój bojowy policjantów, poznały także charakter służby w warunkach ekstremalnych np. podczas zamieszek miejskich.

niepelnospr33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każde dziecko miało możliwość założyć taki uniform i sfotografować się w nim.

 niepelnospr55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Następnie uczestnicy wykonywali prace plastyczne – malowali farbami skrzyżowanie z rondem i umieszczali na plakacie odpowiednie znaki drogowe.

niepelnospr44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Na zakończenie spotkania, wszyscy uczestnicy wyrazili nadzieje, że nie będzie ono ostatnim.

 
Maturzyści z wizytą w naszej komendzie | Drukuj |
Autor: Teresa Walkowiak   
29.10.2008.

WSTĄP W SZEREGI POLICJI – MATURZYŚCI Z WIZYTĄ W NASZEJ KOMENDZIE

W dniu dzisiejszym nasza komenda gościła uczniów klasy maturalnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
W czasie wizyty maturzyści mieli okazję zapoznać się z pracą krotoszyńskich policjantów „od podszewki”.
Podczas spotkania zaprezentowano m.in. stanowisko kierowania jednostki, „krotoszyński areszt”, miejsce i specyfikę pracy techników kryminalistyki.
Goście zainteresowali się szczególnie daktyloskopią oraz możliwościami identyfikacji przestępców w oparciu o nowoczesne techniki.
Pracownik komórki kadrowej zapoznał zebranych z możliwościami wstąpienia do Policji, przekazał informacje o kryteriach jakie musi spełniać każdy ubiegający się o przyjęcie do naszej formacji.
Z uwagi na duże zainteresowanie tą tematyką, omówiono poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, warunki pracy, możliwości płacowe i awansu.
Uczniowie otrzymali informatory dotyczące tematyki naboru i przyjęć do służby w Policji.
Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego wygłosił prelekcję na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz niebezpieczeństw związanych z prowadzeniem wszelkich pojazdów pod działaniem alkoholu czy też narkotyków.
Następnie zebranym przedstawiono historię krotoszyńskiej Policji oraz eksponaty zgromadzone w izbie pamięci naszej komendy.

lo01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 lo05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 lo08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 lo09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 lo10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 lo12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 lo13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lo14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
«« start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast. » koniec »»

Pozycje :: 208 - 216 z 284
debatybaner
debaty społeczne
ustawa_bron
cyfryzacja_tv
policjant_plakat_m2
kibck
ryba
informacje-z-odpraw.jpg
pat
umysl