Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie
Strona Główna
Aktualności
Policja poszukuje
Szefowie
Rzecznik Prasowy
Kadry
Policyjny Telefon Zaufania
Obsługa interesantów
Dzielnicowi
Ruch Drogowy
Prewencja Kryminalna
Kryształowa Gwiazda
Linki
Historia krotoszyńskiej Policji
Pomoc Ofiarom Przestępstw
Po służbie
Realizacje wniosków z debaty
Stowarzyszenie emerytów
pzu-stop_1
 INFORMACJE W JĘZYKU MIGOWYM
stopagresjidrogowej-kwp
zglos-korupcje.jpg
zglos-przestepstwo-pol-pr-pol.jpg
telefon_zaufania.gif
374
banner
z_skrzynka.jpg
logo_nl.jpg
116111_jpg
dobor
997_baner
nszz
Wielkopolska Policja
mapka2_2.png
bip_logo
Popularne
Cały Krotoszyn Czyta Dzieciom
Seminarium "Bezpiecznie - chce się żyć" | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
14.03.2013.

Seminarium „Bezpiecznie – chce się żyć”

W krotoszyńskim kinie odbyło się seminarium informacyjne pt. "Bezpiecznie - chce się żyć". W imprezie uczestniczyli krotoszyńscy policjanci. Inicjatorem programu jest Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie zagadnień bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wczoraj, 13 marca salę krotoszyńskiego kina zapełnili uczestnicy seminarium informacyjnego  "Bezpiecznie - chce się żyć". Składało się ono z dwóch części, edukacyjnej i artystycznej.

Pierwszym punktem programu była projekcja filmu pt. "Bez powrotu". Jego autorem jest śląska policja. Ukazywał on zagrożenia jakie stwarza nieuwaga i nieroztropność pieszych oraz pokazywał konsekwencje zdarzeń nie tylko dla ofiary, ale także dla bliskich. Materiał miał wzbudzać emocje, zmusić do refleksji i zastanowienia.

Przybyli mieli również okazję wysłuchać Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie podinsp. Karola Budzińskiego. Przedstawił on informację o bezpieczeństwie na drogach powiatu krotoszyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z Krotoszyna codziennie prowadzą działania na drogach, które mają za zadanie zapobiegać zdarzeniom drogowym i dyscyplinować użytkowników ruchu. Systematycznie odbywają się różne akcje. W celu zwiększenia świadomości mieszkańców prowadzone są przez policjantów działania profilaktyczne. Polegają one między innymi na spotkaniach w przedszkolach i szkołach, rozdawaniu elementów odblaskowych.

Następnie organizatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy o ruchu drogowym. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy. Do ich rąk trafiły parasole z odblaskowymi wszywkami.

W części artystycznej odbył się koncert Kasi Kowalskiej. Oklaskom nie było końca.

 
KGP - Szybsze i surowsze kary dla sprawców drobnych przestępstw | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
12.03.2013.

KGP - Szybsze i surowsze kary dla sprawców drobnych przestępstw

Jak zniechęcić drobnego złodziejaszka do kradzieży? Pokazać mu, że w przypadku zatrzymania zostanie ukarany bardzo szybko i dolegliwie finansowo. Wdrożenie nowych propozycji podniesienia progu kwotowego wykroczenia, wyższe grzywny i rejestracja sprawców, mogą to zapewnić.

Szybko wymierzane i dotkliwe finansowo – takie powinny być kary dla złodziei dopuszczających się drobnych kradzieży. Czyny takie są szczególnie uciążliwe społecznie, co sprawia, że Policja koncentruje się na walce ze złodziejami tak, by maksymalnie uniemożliwić im proceder i zniechęcić do niego. Stąd propozycja nowych rozwiązań, które z pewnością utrudnią życie złodziejowi. Policji zależy, by każdy kto dopuści się złamania prawa – przestępstwa czy wykroczenia, poniósł dające mu do myślenia konsekwencje.

Jak to zrobić?

Propozycja zmiany prawa idąca w kierunku skuteczniejszego ścigania złodziei opiera się na trzech filarach:

1)  podniesieniu wartości granicznych wykroczenia z 250 złotych do proponowanego 1000 złotych,

2)  podniesienie stawki grzywny za drobne kradzieże nawet do kilku tysięcy złotych,

3)       rejestrację wykroczeń i ich sprawców. 

Jakie korzyści płyną z tych zmian?    

1)   Szybkie osądzenie sprawcy. Zatrzymany przez policjantów na gorącym uczynku złodziej, który dopuści się kradzieży mienia o wartości poniżej 1000 złotych, otrzyma mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, policjant sporządzi notatkę oraz zarejestruje jego i czyn, którego się dopuścił w systemie informatycznym Policji. Zatem po najwyżej kliku godzinach sprawca zostałby ukarany. W szczególnych sytuacjach, np. gdy złodziej dopuściłby się kolejnej kradzieży, sprawa trafiłaby do sądu, który orzeka w sprawie o wykroczenie. Dziś kradzież mienia o wartości powyżej 250 złotych traktowana jest jako przestępstwo, co sprawia, że złodziej odpowiada przed sądem dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Pamiętajmy, że w myśl proponowanych zmian, wykroczenie nie oznaczałoby bezkarności – wręcz przeciwnie. Chodzi o to by kary były bardziej dotkliwe i nakładane natychmiast. 

2)     Kary dla sprawców bardziej dotkliwe. Efekt końcowy toczących się dzisiaj przeciwko złodziejom spraw jest zazwyczaj satysfakcjonujący jedynie dla nich samych. Umorzenie z powodu niskiej szkodliwości czynu, niewysoka, w zasadzie nieodczuwalna kara grzywny, czy warunkowe zawieszenie kary – to wręcz wymarzony dla złodzieja wyrok. Może lepiej, aby zatrzymanego na gorącym uczynku złodzieja od razu ukarać wysokim, nawet kilkutysięcznym mandatem? Taka kara byłaby dla niego z pewnością bardziej dotkliwa.

3)   Prokuratura znacznie więcej uwagi i czasu poświęca poważnym sprawom. Ekspercka wiedza prokuratorów o wiele bardziej przyda się przy prowadzeniu poważnych spraw, nie zaś na sprawach mniejszego kalibru. Dziś takich spraw drobnych kradzieży, gdzie wartość skradzionego mienia wynosi od 250 do 1000 złotych jest ponad 100 tysięcy rocznie i wszystkie przechodzą przez prokuraturę. Pytanie, czy takie rozwiązanie jest dobre?  Policja poradzi sobie z wykroczeniami wiedząc, że przy sprawach rozbojów, bójek czy zabójstw może liczyć na większe zaangażowanie prokuratury.

4)  Rejestracja wykroczeń. Rejestrowanie wykroczeń i ich sprawców da policjantom wiedzę na temat zatrzymanego. Przy sprawdzaniu złodzieja, szybko okazałoby się, czy to jego pierwsza kradzież, czy może łamie on prawo notorycznie i sprawę należy skierować do sądu, który orzeka w sprawie o wykroczenie. Liczba wypełnianych druków jest o wiele mniejsza niż w dochodzeniach, a i czas osądu znacznie krótszy. Należy przy tym pamiętać, że sprawcy drobnych kradzieży będą nadal ścigani.

5)   Sprawcy wykroczeń nie pozostaną bezkarni. Policja to ta instytucja, która jest najbardziej zainteresowana zatrzymywaniem osób w jakikolwiek sposób łamiących prawo – bez względu na to, czy chodzi tu o sprawców wykroczeń czy przestępstw.

Omawiając temat podniesienia progu kwotowego, rozgraniczającego wykroczenie i przestępstwo, warto również zauważyć, jak bardzo na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniała się sytuacja społeczno-ekonomiczna w Polsce. Minimalne wynagrodzenie miesięczne wzrosło trzykrotnie (w 1999 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 500 złotych brutto, a od stycznia 2012 roku wynosi 1500 złotych brutto), podobnie jak przeciętne wynagrodzenie miesięczne (w 1998 wyniosło 1 239,49 złotych brutto, natomiast w styczniu 2012 r. wyniosło 3 666,41 złotych brutto). Podniesienia progu kwotowego, rozgraniczającego wykroczenie i przestępstwo, z 250 do 1000 złotych jest więc próbą dostosowania prawa do aktualnej wartości pieniądza.

Należy również zwrócić uwagę na koszty postępowań, które prowadzone są w sprawach dotyczących przestępstw. Dziś niejednokrotnie czynności, które trzeba wykonać w toku postępowania generują bardzo wysokie koszty. W celu udowodnienia złodziejowi kradzieży telefonu o wartości np. 300 złotych, zostaje on aresztowany, sporządzane są protokoły, należy wykonać oględziny, przesłuchać świadków, powołać biegłych, dokonać rejestracji w KSIP i zrobić odbitki linii papilarnych. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności, do pracy przystępuje prokurator i sąd. Koszt takiego postępowania może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. A jaka jest kara dla złodzieja? Zazwyczaj kara jest umarzana, sąd zawiesza jej wykonanie lub też nakazuje zapłatę wcale niewysokiej grzywny. Proponowane zmiany służyłyby z pewnością skróceniu procedury i uproszczeniu jej, przy bardziej dotkliwym efekcie dla sprawcy. 

KGP

Więcej na ten temat:

http://www.policja.pl/portal/pol/1/84785/Szybsze_i_surowsze_kary_dla_sprawcow_drobnych_przestepstw.html?search=635806

 
Policja radzi jak żyć bezpiecznie | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
22.02.2013.

Policja radzi jak żyć bezpiecznie

Sierżant z Krotoszyńskiej Policji spotkał się z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie. Mundurowy przestrzegał przed złodziejami i oszustami działającymi m.in. metodą „na wnuczka”. Radził, jak należy się zachować w kontaktach z takimi osobami.

W środę, 20 lutego br., sierżant sztabowy Piotr Szczepaniak zajmujący się w krotoszyńskiej komendzie prewencją kryminalną, gościł w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej. Tam spotkał się z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie. Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji o zagrożeniach na jakie mogą być narażeni w codziennym życiu. Funkcjonariusz mówił o oszustwach metodą "na wnuczka" oraz kradzieżach ze strony osób szukających "łatwego zarobku". Prowadzący  przestrzegał również przed zaufaniem, jakim  między innymi starsi ludzie obdarzają nieznajomych dzwoniących do ich drzwi. Sierżant zwrócił uwagę słuchaczy przede wszystkim na konieczność sprawdzenia wiarygodności takich osób. Ponadto przedstawił zebranym zagrożenia związane z kradzieżami, oszustwami, Internetem, cyfryzacją. Na zakończenie odpowiadał na pytania zebranych.

 
Narada roczna | Drukuj |
Autor: Włodzimierz Szał   
30.01.2013.

Narada roczna

W poniedziałek, 28 stycznia 2013 br.  w naszej komendzie odbyła się odprawa roczna podsumowująca wyniki pracy uzyskane w 2012 roku. Uczestniczyli w niej Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego  Policji w Poznaniu inspektor Romuald Głowacki, Zastępca Prokuratora Rejonowego Agata Kopczyńska, Starosta Krotoszyński Leszek Kulka, Burmistrz Krotoszyna Julian Jokś, kierownictwo tutejszej jednostki oraz policjanci i pracownicy cywilni.

Komendant Powiatowy Policji w Krotoszynie inspektor Wojciech Kasprowicz przedstawił ogólne podsumowanie pracy krotoszyńskich policjantów za ubiegły rok. Podkreślił dalszy wzrost wykrywalności przestępstw na terenie powiatu krotoszyńskiego. W swoim wystąpieniu wyraził słowa podziękowania dla Starosty Krotoszyńskiego,  Burmistrza Krotoszyna i  Zastępcy Prokuratora Rejonowego za dotychczasową współpracę. Samorządowcom  wyraził wdzięczność za pomoc okazaną podczas remontu budynku komendy.

Rzecznik prasowy krotoszyńskiej komendy podinsp. Włodzimierz Szał zaprezentował szczegółowe wyniki i mierniki osiągnięte przez krotoszyńskich funkcjonariuszy.

W 2012 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego ogółem stwierdzono 1433 przestępstw  tj. o 35 mniej niż w roku 2011. Kolejny rok z rzędu na dobrym poziomie jest wykrywalność, która wyniosła 90,1 % i jest wyższa w stosunku do osiągniętej w roku ubiegłym o 3,9 %. Na terenie naszego powiatu dominowała przestępczość o charakterze kryminalnym, stwierdzono 707 przestępstw, (mniej o 182 niż w 2011 r.). Wykrywalność wyniosła 80,5 % i była wyższa o 2,7 %  do tej osiągniętej w analogicznym okresie 2011 roku.

Wśród ważniejszych spraw zrealizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie w ubiegłym roku, należy wymienić zatrzymanie w dniu 9 marca, 56-letniego obywatela Ukrainy, podejrzanego o nielegalny handel alkoholem i wyrobami tytoniowymi bez znaków akcyzy.  12 czerwca zatrzymano 28-letniego mieszkańca gminy Koźmin Wielkopolski, który od kwietnia do czerwca ukradł około 20 rowerów. W sierpniu ubiegłego roku, po samochodowym pościgu, zatrzymano 26-letniego mieszkańca Lubina, który uciekał skradzionym autem.
We wrześniu policjanci ruchu drogowego ujawnili i odzyskali skradziony w wyniku rozboju pojazd o wartości 100 tys. zł. Było to preludium do rozbicia dobrze
zorganizowanej i niebezpiecznej grupy przestępczej. Policjanci
z Kobylina w listopadzie zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, którzy w samochodzie mieli schowane narkotyki.
Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania natrafiono na szklane lufki, woreczki strunowe z zawartością suszu i nasion oraz młynek do tytoniu, który służył do mielenia marihuany. Działania krotoszyńskich policjanci aktywnie wspierali mieszkańcy naszego powiatu. Przykładem może być ich czujna postawa, która w miesiącu czerwcu oraz lipcu przyczyniła się do zatrzymania włamywaczy okradających sklepy.

Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu inspektor Romulad Głowacki ocenił pracę krotoszyńskiej Policji i realizację mierników jako bardzo dobrą. Podziękował samorządowcom za udzielone wsparcie finansowe. Stwierdził, iż w bieżącym roku powinny zostać zakończone prace remontowe budynku krotoszyńskiej komendy. Dużą wagę w swoich wypowiedziach przywiązywał do oceny pracy policjantów formułowanej przez opinię społeczną. Prosił, aby nie zapominać o coraz większych oczekiwaniach społecznych. Wskazał jednocześnie na obszary jakie powinny stanowić priorytet w pracy krotoszyńskiej jednostki w 2013 roku.

Starosta Krotoszyński Leszek Kulka oraz Burmistrz Krotoszyna Julian Jokś  w swoich wystąpieniach stwierdzili, iż społeczeństwo powiatu krotoszyńskiego czuje się bezpiecznie widząc policjantów patrolujących ulice. Przypomnieli także, że instytucje samorządowe zawsze widziały potrzeby Policji i starały się ją wspierać. Podziękowali również stróżom prawa za ofiarną służbę. Zastępca Prokuratora Rejonowego Agata Kopczyńska podziękowała policjantom za dobrą współpracę, wysoko oceniając poziom prowadzonych postępowań.

Odprawę zakończył  insp.  Wojciech Kasprowicz dziękując za wsparcie i pomoc instytucjom oraz podmiotom pozapolicyjnym,  z którymi na co dzień współpracuje krotoszyńska komenda. Osobne podziękowania zostały skierowane również do krotoszyńskich funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych za wkład pracy w 2012 roku.


 
Bezpłatnie sprawdzali i ustawiali światła | Drukuj |
Autor: Piotr Szczepaniak   
30.10.2012.

Bezpłatnie sprawdzali i ustawiali światła

Krotoszyńska policja wraz ze stacjami kontroli pojazdów w sobotę przeprowadzili akcję bezpłatnego sprawdzania i ustawiania oświetlenia pojazdów. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

W sobotę, 27 października br. krotoszyńska policja wraz ze stacjami kontroli pojazdów przeprowadzili akcję  „Sprawdź auto na jesień”.  W ośmiu stacjach kontroli pojazdów na terenie powiatu krotoszyńskiego kierowcy mieli okazję bezpłatnie  sprawdzić i ustawić oświetlenie pojazdów. Pomimo pierwszego ataku zimy z pomocy specjalistów  skorzystało kilkudziesięciu kierowców.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierowcy w Polsce mają obowiązek przez całą dobę jeździć z włączonymi światłami mijania lub od świtu do zmierzchu, ze światłami do jazdy dziennej. Naukowcy przekonują, że jazda na światłach w ciągu dnia wpływa na zmniejszenie ilości wypadków i kolizji drogowych. Prawidłowo ustawione światła zwiększają bezpieczeństwo nie tylko kierowców i pasażerów, ale też pieszych, którzy stanowią najliczniejszą grupę uczestników ruchu drogowego. Reflektory muszą być wyregulowane w taki sposób, aby widzieć dobrze drogę i nie oślepiać kierowców jadących z przeciwka.

 
«« start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast. » koniec »»

Pozycje :: 208 - 216 z 375
migi
debatybaner
debaty społeczne
ustawa_bron
cyfryzacja_tv
policjant_plakat_m2
kibck
ryba
informacje-z-odpraw.jpg
pat
umysl